Kowale

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Kowale

Kowale otoczone są trzema gdańskimi dzielnicami: Rębowo, Zakoniczyn i Łostowice; od południa jej granicę stanowi obwodnica Trójmiasta. Kowale potocznie uznawane są za nową, wypełniającą się budownictwem mieszkaniowym, dzielnicę Gdańska. Tymczasem administracyjnie częściowo należą do Gdańska, ale w większości są wsią należącą do gminy Kolbudy.

Kowale (w języku kaszubskim Kòwôle lub też Kòwôlewò) to wieś lokowana przez Krzyżaków w latach 1352 - 1355 na około 480 ha jako wieś służebna dla Gdańska. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od zawodu zamieszkujących ją kowali.

Od 1454 roku z nadania króla Kazimierza Jagiellończyka Kowale stały się częścią Gdańska, ale w 1772 roku zostały od niego odłączone.

W końcu XIX wieku wieś zamieszkiwana była przez około 300 osób (152 ewangelików, 135 katolików, 7 gburów i 1 zagrodnik).

1 stycznia 1973 roku północno-wschodni fragment wsi obejmujący niezabudowane pola (44 ha) włączono w granice administracyjne Gdańska.

Teren Kowali od końca lat 90. jest intensywnie zabudowywany - przybywa tu osiedli mieszkaniowych oraz infrastruktury handlowej i usługowej. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu najstarsze na tym terenie osiedle Olimp (a więc ulice: Aresa, Artemidy, Ateny, Heliosa, Posejdona, Zeusa, Zefira zobacz na mapie Gdańska) nie znajduje się w granicach Gdańska.

W latach 1994 – 1995 w Kowalach wybudowano kaplicę pod wezwaniem świętej Faustyny. 24 lipca 2000 r. utworzono na terenie wsi parafię pod wezwaniem świętej Kingi. 18 września 2006 r. rozpoczęto budowę kościoła, w którym od 20 maja 2012 r. są regularnie odprawiane msze święte.

W grudniu 2012 roku otwarte tu zostało Centru Handlowe Kowale, w którym znajduje się nie tylko średniopowierzchniowy market ale także punkty usługowe, restauracje oraz klub fitness.

Na około 2018 rok zaplanowane jest ukończenie budowy szkoły dla 700 dzieci w rejonie skrzyżowania ulic Heliosa i Apollina zobacz na mapie Gdańska.


Opracowano na podstawie Encyklopedii Gdańskiej.

Opinie (2)

  • Wybory 2015 - czas na zmiany

    Ida wybory 2015. Kraj potrzebuje zmiany systemu a nie zmiany twarzy. W Polsce od 25 lat pasożytuje przeklęty układ okrągłego stołu, który nie pozwala na szybki rozwój. Partyjniactwo rozsiadło się na Wiejskiej i udaje demokrację. Jednomandatowe okręgi, ordynacja większościowa, system referendalny pozwolą skutecznie oderwać od koryt tych, którzy szkodzą nam od ćwierćwiecza. Przede wszystkim trzeba wyjść z domu i zagłosować. 60% uprawnionych tego nie robi. Idźcie i głosujcie na wszytko tylko nie POPIS. Potrzebny jest nam ktoś nie uwikłany w zadne uklady. Wklejajcie to na swoim Facebooku, w komentarzach, gdziekolwiek się da. Wykorzystajmy potęgę internetu i rozpocznijmy w maju wielkie zmiany a na jesieni je dokończymy i pogonimy ten antypolski rząd. Jeżeli nie chce ci się iść na wybory wykonaj chociaż te kilka kliknięć myszką i wklej ten tekst gdzieś w internecie. Pamiętajcie motto wyborów 2015 - Wszystko tylko nie POPIS !

    • 0 1

  • tylko nie

    POPiS jasne że nie ale na co głosować,chyba na konia Tempskiego

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.